skip to Main Content

Jak dlouho trvá prodej nemovitosti

V tomto článku se zaměříme na časovou osu prodeje nemovitosti a přípravu, inzerci, rezervaci a dokončení procesu.
Jak dlouho trvá prodej nemovitosti

Jak dlouho trvá prodej nemovitosti

Věcí, které ovlivňují délku prodeje nemovitosti, je mnoho a jedním z klíčových aspektů je čas. Pojďme se podrobněji podívat na to, jak vypadá časová osa prodeje od přípravy až po finální převod.

Příprava nemovitosti

Příprava nemovitosti na prodej je prvním krokem, který může trvat přibližně 1 až 2 týdny. V této fázi je důležité zajistit, aby nemovitost vypadala co nejlépe možně, což zahrnuje úklid, eventuální drobné opravy a home staging. Profesionální prezentace nemovitosti může značně zkrátit dobu prodeje.

Inzerce a hledání kupujícího

Následuje inzerci nemovitosti a vyhledávání potenciálních kupujících. Pokud je cena nemovitosti správně nastavena a nemovitost se nachází ve větším městě, jako je Praha nebo Brno, obvykle nalezení zájemce trvá 1 až 2 měsíce.

Rezervace nemovitosti

Obvykle během jednoho až tří pracovních dní po nalezení kupce je nemovitost rezervována. Následně je nemovitost nabízena již jen rezervujícímu zájemci a dále se s ním pracuje na dokončení prodeje.

Průběh od rezervace k převodu

Po rezervaci nemovitosti celý proces obvykle trvá ještě 1 až 2 měsíce. Pokud kupující platí z vlastních zdrojů, je potřeba vyřídit smluvní dokumentaci, což může zabrat 1 až 2 týdny, a poté nás čeká až 20denní lhůta pro zápis do katastru nemovitostí. Financuje-li kupující nákup hypotékou, lze počítat s obdobím zhruba 2 měsíců od rezervace.

Závěrečné předání

Nakonec probíhá proces zaplacení, převodu nemovitosti na nového majitele a předání klíčů. Jakmile je proces ukončený, obdrží prodávající finanční obnos za prodej.

Rychlost prodeje závisí na mnoha faktorech

V neposlední řadě je zapotřebí zdůraznit, že mnoho faktorů ovlivňuje rychlost prodeje. V ideálním případě, kdy je cena nastavená správně, nemovitost je atraktivní a nachází se ve vyhledávané lokalitě velkého města a kupující používá vlastní zdroje, může trvat prodej okolo dvou měsíců. V průměru ale počítejte spíše s 3 až 4 měsíci. Oproti tomu v méně žádané lokalitě, u méně atraktivní nemovitosti nebo při experimentování s vyšší prodejní cenou, může prodej trvat i 4 až 6 měsíců.

Většina lidí na prodej nemovitosti nespěchá, ale je dobré si uvědomit, že po rezervaci si všichni přejí, aby celý proces proběhl co nejrychleji. Proto je klíčové dobře naplánovat celý časový rámec a časovou osu prodeje, aby byl pro obě strany co nejvíce příjemný a efektivní.

Back To Top