skip to Main Content

Pasivní domy | Budoucnost energeticky úsporného bydlení

Zájem o pasivní domy stále roste, a to díky jejich schopnosti spojit zdravé bydlení, čerstvý vzduch a minimální tepelné ztráty. Nová vyhláška zpřísňuje normy pro novou výstavbu, což očekávaně podpoří ještě větší nárůst těchto energeticky úsporných domů.

Pasivní domy
Pasivní domy

Zájem o pasivní domy roste

Češi projevují stále větší zájem o energeticky pasivní novostavby a úsporné renovace starších budov. Tento trend neustále narůstá, a to i během období pandemie. Důvody jsou jasné – rostoucí ceny energií a přísnější požadavky na novou výstavbu. Pasivní domy představují promyšlený koncept, který spojuje zdravé bydlení, čerstvý vzduch a minimální tepelné ztráty. Jsou ideální volbou pro ty, kteří si přejí minimalizovat náklady na provoz domu a zároveň dbají o své zdraví. Tato nová éra stavění je založena na principu úspory tepla a kvalitní filtrace vzduchu v celém objektu. S novou vyhláškou č. 264/2020 Sb., která už tak přísné normy ještě více zpřísňuje, se očekává ještě větší nárůst výstavby pasivních domů.

Klíčová je orientace oken

Významným faktorem, který bude hrát roli v budoucím designu domů, je orientace oken. Zatímco dříve se kladl důraz na estetiku a výhled z oken, dnes je prioritou energetická efektivita. Uživatelé se zaměřují na umístění hlavních obytných prostor tak, aby minimalizovali sluneční záření v létě a zároveň využívali slunečního svitu k vyhřívání v zimě. Venkovní stínění a moderní technologie, jako jsou předokenní rolety, pomáhají udržovat konstantní teplotu a snižují energetickou spotřebu.

Budovy s minimální spotřebou energie a jejich dopad na životní prostředí

Do roku 2050 se očekává, že budovy budou hrát klíčovou roli v redukci emisí skleníkových plynů. Moderní technologie a lepší izolační materiály umožňují stavět domy s minimální spotřebou energie. Tato opatření nejenže přispívají k ochraně životního prostředí, ale také generují pracovní místa a podporují ekonomický růst. I přesto, že se kvalitnímu stavebnictví nedostává tolik politické a komunikační podpory jako jaderné energii, je zřejmé, že budovy budou hrát klíčovou roli v naplnění cílů snížení emisí v Evropě do roku 2030.

Back To Top