skip to Main Content

Může pronajímatel zakázat nájemci chovat v bytě domácí zvířata?

Chystáte se pronajmout byt a nechcete, aby v něm bydlela zvířata? Nebo hledáte bydlení, máte psa či kočku a zajímá vás, jestli kvůli tomu budete při výběru znevýhodněni? V následujícím článku si můžete přečíst, jestli může majitel zakázat nájemníkovi zvíře nebo kvůli tomu dokonce vypovědět smlouvu a mnoho dalšího.

Může majitel zakázat nájemníkovi zvíře?

Může majitel zakázat nájemníkovi zvíře?

Důvodů, proč pronajímatelé bytů nechtějí, aby nájemci v bytě chovali zvíře, může být mnoho. Pokud se jedná o vybavený nebo čerstvě zrekonstruovaný byt, bojí se o jeho poškození. Často se také obávají, aby pes nenarušoval sousedy, ať už štěkáním, zápachem nebo nepořádkem zanechaným ve společných prostorech domu. Mnohdy mají za sebou špatnou zkušenost a chtějí se jí vyvarovat. 

Přestože jsou tyto důvody pochopitelné, je právo každého člověka chovat zvíře, pokud chce, a majitel bytu to nájemci nemůže zakázat. Občanský zákoník (§2258) říká, že nájemce má právo chovat v bytě zvíře nebo zvířata, pokud tím nepůsobí obtíže pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu. Pokud je kvůli chovu zvířat zvýšená potřeba úklidu společných prostor, nájemce tyto náklady uhradí pronajímateli.

Z toho plyne, že pronajímatel nájemci chov zvířat v bytě zakázat nemůže. 

Může pronajímatel zákaz o chovu zvířat uvést do nájemní smlouvy?

Spousta pronajímatelů uvádí zákaz o chovu domácích zvířat v bytě do nájemní smlouvy. Vzhledemm k občanskému zákoníku je takové ustanovení neplatné a nevymyhatelné. Uvedením neplatného odstavce do smlouvy nezaniká platnost smlouvy jako celku. Ta je i nadále platná v rozsahu, který souhlasí s občanským zákoníkem. Neplatné je pouze ustanovení týkající se chovu zvířat. 

Jak se může pronajímatel vyhnout potížím s domácími zvířaty?

To, že pronajímatel nemůže zakázat chov zvířat smlouvou neznamená, že musí byt pronajmout komukoli nezáleže na tom, zda má nebo nemá domácího mazlíčka. Majitel nemovitosti má plné právo rozhodnout se, komu byt pronajme a jedním z kritérií mohou být i zvířata. Jak řešit situaci, kdy jste pronajali byt nájemci, který o přítomnosti domácího zvířete lhal nebo si ho pořídil až po nastěhování a neoznámil vám to?

Je možné vypovědět smlouvu kvůli zvířeti?

Pokud jako pronajímatel zjistíte, že nájemce má v bytě zvíře i přes váš nesouhlas, nemůže to pro vás být důvodem k vypovězení nájemní smlouvy. Většina nájemních smluv je na dobu určitou, zpravidla na 1 rok. V takovém případě nemusíte nájemci smlouvu prodloužit. 

Jak může nájemník kompenzovat náklady spojené se zvířaty? 

Pokud vlastníte domácí zvíře a hledáte nájem, uvádíme zde několik tipů, jak majiteli bytu kompenzovat náklady spojené se zvířetem v bytě. Můžete tím zvýšit vaši šanci na získání bytu nebo dokonce přesvědčit pronajímatele, aby ve vašem případě udělal výjimku. Více o hledání nájmu si můžete přečíst v článku: Jak najít pronájem.

1. Vyšší kauce

Nabídněte pronajímateli vyšší finanční jistotu (kauci), která pokryje případné škody způsobené zvířetem.

2. Vyšší příspěvek na úklid společných prostor domu

Některá společenství vlastníků jednotek nastavují výši příspěvku na úklid společných prostor přímo podle toho, kolik v jednotlivém bytě žije osob a zvířat. Nabídněte majiteli zvýšení nájmu o částku, kterou bude muset platit v SVJ za vaše zvíře.

3. Vyšší nájemné

Přítomnost domácího mazlíčka v bytě může způsobovat větší opotřebení podlah i vybavení bytu. Nabídněte pronajímateli vyšší částku za nájem, kterou pokryjete náklady spojené s případnými opravami.

4. Kontroly bytu

Pronajímatel má ze zákona právo jeho majetek kontrolovat. Navrhněte pravidelné kontroly, při kterých bude moci majitel bytu vidět, v jakém stavu jeho byt je, jestli přítomnost zvířete způsobuje nějaké škody a případně můžete průběžně řešit jejich nápravu.

Závěr

Ať už máte domácího mazlíčka nebo jste majitel nemovitosti a bojíte se poškození vašeho majetku, je dobré vše řešit dopředu a nastavit jasná očekávání. Když se řeší tyto záležitosti zpětně, je to obtížné a zhoršuje to vztah mezi nájemcem a vlastníkem nemovitosti.

Back To Top