skip to Main Content

Společenství vlastníků jednotek (SVJ)

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) představuje právnickou osobu, která vzniká s cílem spravovat dům a přidružený pozemek. Hlavním úkolem SVJ je správa budovy, včetně provozu, údržby společných prostor jako jsou chodby, střechy, schodiště, kotelny, prádelny, kočárkárny, zahrady a podobně. Kromě toho se také zabývá zajišťováním dodávek služeb, jejich rozúčtováním a celkovým pojištěním domu.

SVJ nesmí provádět podnikatelské aktivity nebo se jakkoliv podílet na činnostech podnikatelů, ani se stát jejich společníkem nebo členem.

Založení SVJ probíhá schválením stanov, které musí být ve formě veřejné listiny, tedy notářského zápisu. Stanovy musejí být při založení schváleny všemi vlastníky jednotek, a vznik SVJ je zaznamenán ve veřejném rejstříku.

Shromáždění je nejvyšším orgánem SVJ, zatímco statutární orgán, buď ve formě výboru nebo předsedy SVJ, plní výkonnou funkci. Členství ve shromáždění je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky, a to automaticky při nabytí vlastnického práva, přičemž zánik vlastnického práva znamená i zánik členství ve shromáždění.

Osoba zastávající funkci ve statutárním orgánu SVJ musí být plně svéprávná a bezúhonná podle živnostenského zákona. Tato osoba může být i právnickou nebo fyzickou osobou, která není vlastníkem jednotky. Jestliže jde o právnickou osobu, její zástupce musí mít také svéprávnost a bezúhonnost.

Člen statutárního orgánu je povinen jednat jako řádný hospodář, což zahrnuje nezbytnou loajalitu, potřebné znalosti a pečlivost podle občanského zákoníku. V případě, že SVJ utrpí škodu a prokáže se, že člen statutárního orgánu nesplnil své povinnosti s péčí řádného hospodáře, může SVJ požadovat náhradu škody způsobené jeho nedbalostí.

Back To Top