Pronajímáte byt poprvé a nevíte, jak stanovit cenu nájemného? Určení správné ceny je zásadní pro…
Jak vybrat správného nájemníka pro svou nemovitost?
Warning: Undefined array key "titleWrapper" in /data/web/virtuals/276892/virtual/www/domains/honzareality.cz/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/toc/class-block-toc.php on line 103
Máte v plánu pronajmout svůj byt nebo dům? Potom se určitě ptáte, jak vybrat správného nájemníka, který vaši nemovitost nezničí, bude spolehlivý, zodpovědný a bude se chovat slušně jak k nemovitosti samotné, tak i k vám a sousedům.
Obsah článku
Jak vybrat správného nájemníka – ujasnění priorit
Statistiky ukazují, že na každý inzerovaný byt či dům se ozve zhruba 30 zájemců o pronájem. Pokud se tedy chystáte pronajmout svou nemovitost, můžete si být jistí, že budete mít z čeho vybírat. Ještě než začnete dělat osobní prohlídky, ujasněte si proto, jaké jsou vaše priority a představa, co se týče budoucího nájemníka. Jako majitel nemovitosti sice nemůžete nájemcům zakázat například domácí mazlíčky v bytě, můžete tento faktor ale zohlednit při výběru. Ujasněte si proto ještě před prohlídkami, jaké jsou vaše preference a uveďte je do inzerátu. Ušetříte si tak spoustu času komunikací se zájemci, kteří nesplňují vaše požadavky. Více o této tématice najdete například ve článku Může pronajímatel zakázat nájemníkovi kouření v bytě?
Dejte na první dojem
První dojem je důležitý a to nejen při osobním kontaktu. Věnujte pozornost i tomu, jak zájemci komunikují. Vyjadřují se slušně a srozumitelně? Reagují pohotově? Pokud vás zájemce v telefonu ani nepozdraví nebo se například nepředstaví, nejspíš nebude tou nejlepší volbou.
Virtuální prověrka
V dnešní době sociálních sítí není vůbec složité si někoho najít a zjistit o jeho životě trochu informací. Pokud vás čeká osobní prohlídka bytu ze zájemcem, věnujte trochu času jeho vyhledání na sítích. Jeho profil na Facebooku, Instagramu nebo třeba na LinkedInu vám může mnohé napovědět a pomůže vám se také lépe na prohlídku připravit.
První setkání
Při prvním osobním setkání se nebojte věřit svému prvotnímu instinktu. První dojem ze člověka je často vypovídající, přestože se nás možná zájemce snaží přesvědčit o něčem jiném. Jeho dochvilnost, způsob oblečení a vyjadřování mluví daleko hlasitěji. Pokud máte tedy ze zájemce na první pohled špatný pocit, nebojte se tomuto šestému smyslu věřit.
Vyhněte se dlužníkům
Ať už pronajímáte byt nebo jakoukoli jinou nemovitost, vaším hlavním cílem je pravděpodobně zisk. Jedním z nejnepříjemnějších scénářů je proto situace, kdy pronajmete byt někomu, kdo vám nebude platit nájem. Alespoň z části se tomuto problémů můžete vyvarovat tím, že zkontrolujete insolvenční rejstřík a případné další registry neplatičů. Některé jsou bohužel zpoplatněny, ale ceny se pohybují pouze v malých částkách v řádu sto korun.
Nikam nespěchejte
I v případě, kdy budete mít z některého zájemce na prohlídce ten nejlepší pocit, přímo na místě raději nic neslibujte. Dejte si na rozhodnutí alespoň den, spíše dva, aby se vám mohly informace rozležet a mohli jste v klidu objektivně zhodnotit své možnosti. Nemusíte se bát, že by vám něco uteklo. Jak jsme psali na začátku, zájemců bude vždy dost.
Bez nájemní smlouvy ani ránu
Ať je vaše domluva nebo váš vztah se zájemcem jakýkoli, i pokud byste se znali a byli přátelé, bez podepsané smlouvy nemovitost nikomu nesvěřujte. Smlouvu je dobré konzultovat s právníkem nebo advokátem, který zajistí, že se na nic důležitého nezapomnělo.
Dostatečně vysoká kauce
Kauce je jedním z dalších nástrojů, jak vyfiltrovat vhodné kandidáty od těch méně spolehlivých. Mimo jiné vám dává také jistotu, že budete mít z čeho hradit škody, kdyby nájemník v bytě něco například poškodil nebo zničil. Výše kauce je čistě na vás. Zákon uvádí pouze to, že kauce nesmí být více než šestinásobek měsíčního nájemného. V praxi ale běžně kauce bývá jeden až při měsíční platby. Její výše by se měla odvíjet také od vybavenosti a stavu vybavení bytu.