skip to Main Content

Věcné břemeno

Věcné břemeno ukládá majiteli nemovitosti povinnost něčeho se vzdát, zdržet nebo naopak něco činit ve prospěch další osoby nebo nemovitosti. Existují dva druhy věcného břemene:

  • Věcné břemeno služebnosti – u těchto břemen má vlastník nemovitosti povinnost něco nekonat nebo něco trpět. V tomto případě daná nemovitost musí sloužit i někomu dalšímu, než jen majiteli. Typickými příklady jsou například právo na dožití prarodičů, právo na svod dešťové vody, služebnost příjezdové cesty, oporu cizí stavby nebo služebnost inženýrské sítě. Ve všech těchto případech nemusí majitel aktivně nic dělat, pouze poskytnout nemovitost (dům, cestu, pozemek,..) k užívání i někomu jinému než jen sobě. 
  • Reálné břemeno – u těchto břemen je potřeba něco aktivně činit. Příkladem by byla třeba situace, kdy někdo daruje někomu druhému ovocný sad pod břemenem, že mu dalších 10 let bude muset odevzdávat část úrody (případně kompenzovat dárce jinak, pokud by nebylo možné splatit břemeno v úrodě).

Věcné břemeno se, jak název napovídá, váže k věci a ne k vlastníkovi. I pokud tedy nemovitost prodáte, věcné břemeno musí plnit i nový majitel. Proto věcné břemeno značně snižuje hodnotu nemovitosti, pokud se ji snažíte prodat.

Co říká o věcném břemenu zákon si můžete přečíst zde.

Back To Top