skip to Main Content

Výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí

Zástavní právo je právo věřitele (neboli půjčujícího) k majetku (nejčastěji nemovitosti) někoho jiného (dlužníka). Zástavní právo existuje proto, aby mohl věřitel zajistit svou pohledávku. V případě, kdy dlužník sůj závazek nesplácí, je právo věřitele nemovitost prodat a ze získaných finančních prostředků si doplatit zbývající část dluhu. 

Zástavní právo je zapsáno v katastru nemovitostí, konkrétně v listu vlastnictví.

Pokud máte zástavní právo zapsáno v listu vlastnictví vaší nemovitosti z důvodu hypotéky, měli byste vědět, že po jejím splacení se zástavní právo automaticky nesmaže (nezanikne). Proto je potřeba, abyste katastr nemovitostí o zániku zástavního práva sami informovali. To lze udělat návrhem na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí. Skutečné vymazání zástavního práva je potom platné ke dni zaniknutí zástavy. 

Návrhem na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí podaným na katastr zástavní právo z katastru vymažete. Návrh na výmaz je třeba, stejně jako vklad, doložit potvrzením o zániku zástavního práva. Pokud se jednalo o ástavní právo z důvodu hypotéky, banka tento dokald vystaví. Správní poplatek na katastru nemovitostí je 2 tisíce korun.

Back To Top