skip to Main Content

Balkon, terasa a lodžie | Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Všichni známe pojmy balkon, terasa a lodžie. Jen někteří z nás už by ale byli schopni vysvětlit přesné rozdíly mezi těmito jednotlivými termíny. Zároveň, pokud se chystáte na prodej či koupi nemovitosti, vyplatí se vám znát nejen rozdíl mezi těmito pojmy, ale třeba také to, jak tyto prostory zvelebit, aby byly atraktivnější pro zájemce nebo jak se jejich rozměry uvádí do inzerátů.

Balkon, terasa a lodžie
Balkon, terasa a lodžie

Balkon, terasa a lodžie – jaký je mezi nimi rozdíl?

Balkon

Balkon je výraz pro konstrukci, která vyčnívá z půdorysu domu. Balkon je to tedy vždy, pokud je předsazený domu a zpravidla je ohraničen zábradlím. Často se ještě lidé ptají, zda je správě balkon či balkón. Z češtinářského hlediska je správně obojí, je tedy jen na vás, který typ psaní tohoto slova budete používat. 

Terasa

Terasa narozdíl od balkonu z půdorysu domu nepřečnívá. Často jde například o střechu spodního podlaží domu nebo u rodinných domů je terasou zpevněná plocha v terénu, kterou lze využívat například ke grilování či odpočinku. 

Lodžie

Poslední pojem lodžie je často zaměňován s balkonem. Je mezi nimi ale zásadní rozdíl, a to že lodžie nevybočuje z půdorysu domu a je zastřešená. 

Jak jsou rozměry balkonu, terasy a lodžie uváděny v inzerátech?

Balon, terasa a lodžie jsou často velkým lákadlem pro potenciální kupce. Pokud jsou větší rozlohy, mohou značně přidat na celkové ploše nabízené nemovitosti. Dejte ale pozor – žádný z těchto prostor nepatří do užitné plochy. Ta je tvořena pouze součtem ploch místností uvnitř vnitřních stěn. Nezahrnuje se do ní tedy balkon, terasa, lodžie ani sklep nebo garáž. Pokud byste chtěli inzerát udělat atraktivnějším díky větší ploše, musíte ji uvést jako celkovou užitnou plochu, do které tyto protory připočítat můžete. Nezapoměňte ale do popisku nemovitosti pečlivě rozepsat rozlohy jednotlivých místností a prostor, aby to zájemci nevnímali jako neférové jednání.

Pozor! Občanský zákoník definuje balkon, terasu i lodžii jako společné prostory a to i v případech, kdy jsou přístupné jen z jednoho konkrétního bytu. Na balkon, terasu i lodžii se tedy vztahují stanovy a pravidla SVJ či družstva daného domu. 

Jak balkon, terasu nebo lodžii zútulnit?

Než budete váš balkon, terasu nebo lodžii fotit, pořádně prostor ukliďte a schovejte všechen nepořádek. Umyjte zábradlí či skla a naaranžujte například květiny nebo příjemné posezení. Využijte typů home stagingu, které blíže popisujeme v našem článku Jak na home staging. Při focení si počkejte na dobré počasí a foťte směrem k lákavému pozadí.

Back To Top