Věcné břemeno je právní omezení, které může mít významný vliv na hodnotu vaší nemovitosti a…
Důležité otázky před prodejem nemovitosti
Prodej nemovitosti je velké rozhodnutí. Proto je potřeba ho učinit po důkladném zvážení veškerých možných scénářů a odpovědět si na několik důležitých otázek. Připraveným štěstí přeje. Když budete předem nachystaní na situace, do kterých se během procesu prodeje můžete dostat, nic vás nerozhodí a výsledek bude nakonec takový, jak jste si ho představovali.
Obsah článku
Proč chci nemovitost prodat?
První a nejdůležitější otázkou je vědět, co vás vůbec k prodeji nemovitosti vede. Důvodů může být mnoho a podle nich je potom vhodné zvolit také cenovou strategii.
Potřebuji se přestěhovat do většího bytu či domu
Tento důvod je častý u mladých, rostoucích rodin, které potřebují více pokojů a úložného prostoru. Častou chybou, pokud prodáváte z tohoto důvodu, bývá představa, že prodáte za stejné peníze, za které následně pořídíte větší nemovitost. Jako prodávající máte tendenci stanovit co nejvyšší cenu, abyste si mohli dovolit pořídit co nejdražší (největší) další bydlení. Výsledkem je, že se prodej značně protáhne a cenu nakonec musíte stejně snížit.
Nechte si při určení ceny radši poradit od makléře nebo realitní kanceláře, kteří vám spíše pomohou dosáhnout nejvyššího možného zisku. Také vám pomohou zjistit, zda jsou vaše očekávání reálná. Někdy je větší byt nebo rodinný dům drahý a menší nemovitost plánujete prodat výrazně dráž, než je její skutečná hodnota. Zjistěte reálnou hodnotu vaší nemovitosti, stačí si udělat odhad zdarma.
Finanční tíseň
Problémy s dluhy
V případě, že jste se ocitli ve finanční tísni a potřebujete prodej uskutečnit co nejrychleji, tak počítejte s cenou ve výši 60 – 70 % tržní hodnoty. Neváhejte mě kontaktovat ještě dnes, každý den se počítá.
Pokud na prodej nespěcháte, je pro vás výhodnější nemovitost prodat standardním způsobem.
Nevychází vám měsíční rozpočet
V tomto případě vám nehrozí exekuce, ale nevycházíte s měsíčním rozpočtem. Často se stává, že ovdovělý důchodce už nemůže pokrýt provozní náklady v bytě 3+1, ve kterém bydlel celý život s rodinou. Stěhování je v takové situaci náročné, nicméně často pomůže k tomu, aby majitel lépe vycházel s rozpočtem. Možnost je prodat nemovitost a koupit menší, kde náklady na energie budou nižší a ještě vám zbydou finance z prodeje větší nemovitosti.
Další možnost je nemovitost prodat a bydlet v menším bytě v nájmu. Na současném trhu v roce 2023 je tato možnost finančně výhodná, nájemní bydlení především v Praze vychází měsíčně výrazně levněji než splácení hypotéky.
Chuť investovat prostředky jiným způsobem
Někteří majitelé bytů se mohou rozhodnout pro prodej, protože se o nemovitost nechtějí starat. Jsou zaneprázdnění jinými povinnostmi a starání se o byt s nájemníky je pro ně příliš velkým časovým nákladem. Nemovitost raději prodají a získané prostředky investují jiným, časově úspornějším způsobem.
Dědictví
Dalším častým důvodem pro prodej je nabytí nemovitosti v dědickém řízení. Jednoduše nechcete mít starosti s péčí o nemovitost a pronájmem, tak je nejlepší volbou prodej.
Stává se také, že jeden byt nebo dům zdědí několik dědiců společně a ti se potom nemohou domluvit, kdo z nich si nemovitost nechá a kdo bude vyplacen. V takových případech je opět lepší nemovitost prodat a peníze rozdělit dědicům podle velikosti jejich podílu.
Stěhování a další důvody
Stěhování za prací nebo kvůli rodině je také důvodem k prodeji. Ať už se jedná o stěhování do vedlejšího města nebo do zahraničí, může být starání se o nemovitost, kterou nemáte blízko, zdrojem zbytečného stresu. Zároveň se vám budou hodit získané finance z prodeje ke koupi bytu v místě nového bydliště.
Jiných důvodů existuje ještě velká spousta, ale už bývají méně časté.
Kdy nemovitost neprodávat?
Nejhorším důvodem k prodeji je impulzivní rozhodnutí, kdy náhodou narazíte na inzerci bytu nebo domu, který se vám líbí daleko více než ten stávající. Po hlavě se vrhnete do prodeje. Ve snaze prodat co nejrychleji uzavřete spolupráci s několika makléři najednou atd. Podobné situace působí pouze zmatek a zvyšují riziko, že prodáte nevýhodně nebo později přijdete o finance kvůli skrytým vadám.
Pokud se vám libí nemovitost, kterou jste našli v inzerci, je důležité postupovat systematicky. V případě, že jste rozhodnutí současné bydlení opustit výměnou za lepší, je důležité nejdříve prodat současnou nemovitosti. Když máte finanční prostředky je nákup nemovitosti snažší a méně stresový. Je možnost, že vysněnou nemovitost koupí někdo jiný, nicméně se pokaždé najde něco, co bude právě pro vás.
Kam se přestěhuji, až nemovitost prodám?
Tato otázka se vás týká pouze v případě, kdy v prodávané nemovitosti také bydlíte.
V kupní smlouvě je uvedeno časové určení, za jak dlouho po zápisu nového majitele do katastru nemovitostí se nemovitost majiteli předá. Ve stejnou chvíli také prodávající dostává peníze od kupujícího. Většinou je to 14 dní, záleží ale na smlouvě a je možné zvolit i jiný termín. Pokud jste prodávající a za získané peníze budete kupovat jinou nemovitost, máte dvě možnosti.
Nájem původní nemovitosti
Ve smlouvě je možné upravit podmínky tak, abyste mohli ve stávajícím bytě zůstat déle a platili novému majiteli nájem, dokud nepořídíte nové bydlení. Tato možnost závisí na ochotě a potřebách nového majitele a také na vzájemné domluvě.
Nájem na překlenovací období
Ideálním řešením je najít si nájem na dočasnou dobu, během které budete mít dostatek času pro nalezení a koupi nové nemovitosti. Nájemní smlouvy jsou zpravidla uzavírány na rok. Pokud by vaše nové bydlení bylo připraveno dříve, není problém nájemní smlouvu dohodou nebo výpovědí ukončit i před uplynutím sjednané doby.
Co se stane, když se nemovitost neprodá?
V roce 2023 je nemovitostní trh pomalý (klesající). Může se stát, že o vámi nabízenou nemovitost nebude zájem a neprodá se. Je dobré si předem rozmyslet, jak můžete tuto situaci řešit.
Snížení ceny
Zvolení jiné cenové strategie a snížení stanovené ceny je první možnost. Více si o ní můžete přečíst v našem článku Jak určit cenu nemovitosti.
Kvalitní marketing
Možným důvodem nízkého zájmu může být nekvalitní marketing. Pokud nemovitost prodáváte sami, s největší pravděpodobností se vám nedaří zasáhnout veškeré potenciální zájemce. Promyslete, zda si nenecháte poradit od odbodníka na marketing nebo nepředáte prodej makléři či realitní kanceláři, která bude schopná oslovit více zájemců.
Lepší prezentace nemovitosti
To, jaký je o nabízenou nemovitost zájem, záleží především na její prezentaci – fotkách, videoprohlídce a popisku. Více o tom, jak nemovitost správně připravit a vytvořit její kvalitní prezentaci najdete ve článku 10 tipů, jak připravit nemovitost před prodejem. Pokud spolupracujete s makléřem, měl by vás pravidelně informovat o tom, jak se prodej vyvíjí a jaké změny učinil, aby zvýšil počet zájemců.
Odložení prodeje
Pokud na prodej vyloženě nespěcháte, můžete ho odložit o rok nebo dva a později nemovitost zkusit prodat znovu. V případě, kdy v nemovitosti bydlíte, je to ideální varianta. Pokud je nemovitost prázdná, inzerujte její pronájem, na kterém můžete v mezidobí vydělat.
Jelikož z dlouhodobého hlediska hodnota nemovitostí neustále roste, je šance, že když prodej odložíte, prodáte v budoucu dráž.
Výkup nemovitosti
Výkup nemovitosti je krajní řešení, které můžete zvolit, pokud prodáváte kvůli nutnosti získat finanční prostředky. Byty se většinou vykupují za 60 – 70 % tržní ceny.
Tato varianta je možná pouze ve větších městech a u panelových bytů. O domy nebo byty v odlehlých vesnicích nebývá zájem.
Závěr
Prodej nemovitosti je časově i psychicky náročný proces. Pokud přemýšlíte o prodeji bytu či domu, je dobré celý prodej řádně naplánovat a stanovit správná očekávání. V našem článku Jak prodat nemovitost v roce 2023 najdete spoustu užitečných tipů. Bez přípravy se často dělají chyby, můžete prodat nevýhodně nebo udělat impulsivní rozhodnutí, kterého budete v budoucnu litovat.