skip to Main Content

Index dostupnosti bydlení: Jeho vývoj a co přesně znamená?

Index dostupnosti bytů nebo také index dostupnosti bydlení je v realitním světě často zmiňovaný termín. V tomto článku se dozvíte, co přesně tento index zobrazuje, jak se počítá a také jeho vývoj za posledních několik let.

Index dostupnosti bydlení od 1.7.2020 do 1.1.2023

Index dostupnosti bydlení (také index dostupnosti bytů, IDB)

Co znamená index dostupnosti bydlení? 

IDB vyjadřuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu by musela vynaložit průměrná česká domácnost na pořízení bytu o aktuální průměrné ceně. Výsledek je poměrován k hodnotě získané v březnu roku 2020, kdy byl IDB stanoven na úroveň 1. Čím vyšší získané číslo je, tím méně dostupné jsou byty. Naopak pokud hodnota klesne pod číslo 1, dostupnost bydlení roste.

Jak se index dostupnosti bydlení počítá?

Pro výpočet IDB počítáme, že si rodina vzala hypotéku na 80 procent ceny bytu s rozlohou 65 metrů čtverečních. Na základě údajů Českého statistického úřadu je tato velikost průměrnou velikostí bytu v ČR. Index je počítán z průměrné ceny za metr čtvereční bytu v osobním vlastnictví. Na stav bytu nebo použité materiály přitom není brán zřetel. Jako poslední tvoří index dostupnosti bydlení průměrná úroková sazba hypoték se splatností 30 let. 

Vývoj indexu dostupnosti bydlení v posledních letech

Díky kombinaci reálných údajů z realitního i hypotečního trhu je index dostupnosti bydlení skvělým ukazatelem. Během roku 2020 se hodnota tohoto indexu držela, navzdory náročné koronavirové situaci, velmi stabilně kolem čísla 1. Nicméně ceny nemovitostí stoupaly a zároveň před námi byla vlna vysoké inflace. Na to musela reagovat Česká národní banka zvýšením úrokových sazeb. Na základě toho se během následujícího zhruba roku a půl výrazně zvedl také IDB a to až na rekordních 2,55 v září roku 2022. 

V tomto období zamrzl hypoteční trh a realitní trh následoval jen krátce po něm. Za těchto podmínek byly byty dostupné pouze pro kupující, kteří měli dostatečnou hotovost. Hotovost se ale dřív nebo později vyčerpá. Kupující navíc vycítili příležitost pro vymáhání slev. A tak začaly ceny nemovitostí pomalu opět klesat. 

Aktuální stav indexu dostupnosti bydlení

Nejaktuálnější hodnota získaná na konci září analytickou společností EMA data, je 1,82. To znamená, že IDB oproti roku 2022 výrazně klesl. Úrokové sazby sice zůstaly stejné, díky inflaci se ale postupně zvyšují také mzdy. Dalším důvodem je také sice pomalé, ale stále snižování cen nemovitostí. Výhlídky jsou tedy poměrně pozitivní. Ceny na realitním trhu budou pravděpodobně dále mírně klesat, zatímco úrokové sazby ČNB v nejbližší době určitě zvyšovat nebude. Naopak je během následujících měsíců pravděpodobně začne snižovat. Pokud uvažujete o nákupu nemovitosti, může pro vás být období nadcházejícího roku tím pravým. Více o tom, jak koupit nemovitost a na co si při tom dát pozor, si můžete přečíst v našem článku Na co si dát pozor při koupi nemovitosti.

Index dostupnosti bydlení v jednotlivých krajích ČR

IDB je rozdílný v jednotlivých krajích. Nejvyšší se dlouhodobě drží v Praze a Vysočině. Zatímco v Ústeckém kraji je bezkonkurenčně nejnižší. Společně s Ústeckým krajem je dostupnější bydlení například v Libereckém, Moravskoslezském, Karlovarském nebo Královéhradeckém kraji.

Back To Top