skip to Main Content

Cena odhadu nemovitosti

Cena odhadu nemovitosti se liší v závislosti na typu a velikosti nemovitosti. Také cenu odhadu ovlivňuje to, jestli odhad provádí makléř nebo soudní znalec. Více o tom, kdy je jaký odhad potřeba a kolik vás může stát jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.

Cena odhadu nemovitosti

Cena odhadu nemovitosti – typy

Ohad ceny nemovitosti je možné udělat dvěma způsoby. Odhad od realitního makléře nebo soudního znalce. Každá z těchto dvou možností je vhodná pro odlišné situace.

Odhad ceny nemovitosti makléřem

Odhad ceny nemovitosti makléřem je dostačující pro potřeby dědického řízení a vypořádání majetku mezi příbuznými, kteří mají dobré vztahy a chtějí se domluvit. Odhad od realitního makléře je také vhodné využít při stanovení správné ceny nemovitosti před prodejem.
Více o cenových strategiích a stanovení ceny si můžete přečíst ve článku Jak určit cenu nemovitosti. Odhad makléře můžete využít také pokud kupujete nemovitost a chcete si ověřit, jestli cena, za kterou se chystáte nemovitost koupit, není nepřiměřená parametrům nemovitosti.

Odhad od makléře je vhodný při:

  • prodeji nemovitosti
  • nákupu nemovitosti
  • vypořádání majetku bez soudu
  • dědickém řízení

Odhad ceny nemovitosti soudním znalcem

Soudní odhad ceny nemovitosti je nutný vždy, když probíhá soud. Ten přichází na řadu nejčastěji v případech rozvodů a vypořádání majetku mezi příbuznými. Dále také při prodeji nemovitosti získané darem, u které není možné uplatnit daňovou výjimku nebo při prodeji nemovitosti nezletilou osobou, zastupovanou opatrovnickým soudem.

Odhad od soudního znalce je v nutný:

  • při rozvodu a vypořádání majteku 
  • vždy když probíhá soud
  • pokud je prodejcem nezletilá nebo nesvéprávná osoba
  • pro státní instituce např. finanční úřad

Odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení

Na začátku každého dědického řízení se vytváří soupis veškerého majetku a jeho vyčíslení. Pokud je součástí pozůstalosti také nemovitost, je potřeba k ní notáři dodat i odhad její ceny. Od roku 2014 není nutné k dědickému řízení dokládat odhad ceny soudním znalcem. Zcela dostačující je odhad vytvořený jakýmkoli odborníkem z oboru, tedy i realitním makléřem. 

Cena odhadu nemovitosti pro dědické řízení

Cena odhadu nemovitosti pro dědické řízení se většinou pohybuje kolem 2.000,- Kč DPH. Cena se může lehce lišit v závislosti na tom, zda se jedná o byt, dům nebo pozemek. Pokud si necháte odhad vytvořit u nás a následně s námi nemovitost i prodáte, máte odhad zdarma.

Příliš nízký odhad ceny

Při objednání odhadu ceny nemovitosti makléřem nezapomeňte specifikovat, že odhad potřebujete právě pro účely dědického řízení. Dejte pozor na stanovení příliš nízké ceny. Tento postup je pro spoustu lidí lákavý z důvodu ušetření na odměně notáři. Ta je stanovena procentem z celkové hodnoty pozůstalosti. Pokud se nemovitost následně rozhodnete prodat a nebude se vás týkat žádná z daňových výjimek, zaplatíte na dani z prodeje více, než byste zaplatili notáři za dědické řízení. Více o daňových výjimkách týkajících se daně z prodeje nemovitosti najdete v našem článku Daň z prodeje nemovitosti nebo v zákoně § 4 Zákona o dani z příjmu. 

Odhad ceny nemovitosti pro vypořádání majetku při rozvodu

Pokud potřebujete odhadnout cenu nemovitosti pro potřeby soudního vypořádání majetku při rozvodu, je vždy nutné obrátit se na soudního znalce. Cena takového odhadu se orientuje na základě stanoveného ceníku a také velikosti bytu nebo domu, většinou mezi 3.000 – 6.000 Kč.

Pokud se na vypořádání majetku s manželem/manželkou dohodnete a k soudu nedojde, postačí vám odhad ceny od makléře, který je o cca 1.000 Kč levnější. Také ušetříte za soudní poplatky a za právníky.

Odhad ceny nemovitosti pro vypořádání spoluvlastníků

V případech vypořádávání podílového spoluvlastnictví je také vhodné zvářit získání odborného odhadu ceny nemovitosti. I v případech, kdy mezi spoluvlastníky panují dobré vztahy a chtějí se dohodnout. Jako vlastníci se samozřejmě můžete dohodnout na vlastní ceně. Pokud se v cenách a situaci na realitním trhu příliš neorientujete, je jednodušší nechat si vypracovat odhad makléřem. V takovém případě budete vědět, že žádná ze stran nepřijde o peníze.

Odhad ceny nemovitosti pro kupující

I v roli kupujícího je mnohdy vhodné využít odborného odhadu ceny nemovitosti. Pokud jste na realitním trhu nováčkem, mohlo by se stát, že koupíte nemovitost za nepřiměřeně vysokou cenu. Od takovéto chyby vás ochrání odhad vytvořený nestranným makléřem. Takový odhad vás bude stát kolem 2.000,- Kč vč. DPH a můžete ušetřit při nákupu nemovitosti nebo se vyhnout nevýhodné nabídce.

Back To Top