Energetický štítek (PENB) je klíčovým dokumentem při prodeji a pronájmu nemovitostí. Nejenže je povinný ze…
6 tipů, jak nafotit nemovitost před prodejem
Pokud jste na začátku procesu prodeje nemovitosti, jedním z důležitých kroků, který vás bezpochyby čeká, je focení vaší nemovitosti. Fotky jsou jednoznačně tím, co tvoří 90 % prvního dojmu zájemců. Proto byste jejich tvorbu rozhodně neměli podcenit. V tomto článku vám dáme několik typů, jak nafotit nemovitost tak, aby byl její prodej co nejrychlejší a nejúspěšnější.
Obsah článku
1. Úklid a home staging
Ještě než se pustíte do jakéhokoli chystání a aranžování, věnujte pozornost důkladnému úklidu. Zbavte se veškerých přebytečných věcí, klidně jen dočasně, například schováním do sklepa nebo garáže. Při úklidu běžte místnost po místnosti a vše důkladně umyjte a vyleštěte. Extra porci času stravte v kuchyni a koupelně s toaletou. Umyjte také okna, jak zevnitř, tak zvenčí. Nemusíte se cítit špatně, že děláte všechnu tuto práci pouze kvůli fotkám. Důkladný úklid by vás před prohlídkami stejně neminul a takto budete o krok napřed.
Zaměřte se také na osvětlení místností – je důležité, aby byly žárovky funkční a kvalitní. Tmavé místnosti na fotkách nikdy nevypadají lákavě.
Pokud prodáváte dům, je potřeba uklidit a upravit také pozemek a zahradu. Na fotkách by měl být pouze čerstvě posekaný trávník a upravený živý plot.
Jakmile máte uklizeno, přichází na řadu homestaging, který je vlastně profesionálním nachystáním nemovitosti k focení. Více o home stagingu si přečtěte v našem článku Jak na home staging.
2. Kvalitní technika
Pokud jste měli v plánu fotit vaši nemovitost na telefon, rozhodně to není ta správná cesta. Na kvalitní technice byste určitě šetřit neměli. Základem je zrcadlovka s širokoúhlým objektivem. Nelekejte se ale, neznamená to, že musíte nutně hned všechno kupovat. Zeptejte se známých, jestli by vám někdo takový foťák nepůjčil, případně existují půjčovny, kde je možné si foťák včetně dalšího vybavení na den půjčit a zároveň vám personál půjčovny ochotně pomůže se správným nastavením.
3. Formát a úhel fotek
Všechny fotky foťte vždy na šířku. Jen tak se vám podaří zachytit co největší část místnosti a zájemcům to dá lepší předtavu o prostoru. Výjimkou může být maximálně úzká komora nebo toaleta, u které by byl záběr na šířku zbytečný.
Veškeré interiérové fotky foťte ve výšce hrudníku. Zájemci díky tomuto úhlu budou mít pocit, jakoby v místnosti stáli. Tento úhel společně s širokoúhlým objektivem zároveň vytváří pocit, že je místnost větší.
4. Nasvícení
Světlo hraje u fotek velkou roli. Nejlepší je samozřejmě so nejvíce přírodního světla. Vyhněte se focení nemovitosti během tmy nebo deště. Raději počkejte na jasný slunečný den. Dejte si ale pozor na stíny, co by mohlo sluníčko vytvářet nebo na fotky proti oknům, ve kterých je až moc přímého slunce.
U umělého osvětlení dejte pozor, aby měly všechny žárovky v jednotlivých pokojích stejný odstín. Nejlepší je volit zářivky s neutrálním tónem světla.
5. Navazování místností na sebe
Jednotlivé pokoje foťte vždy tak, aby byla alespoň trochu poznat návaznoust na ostatní místnosti. Dveře nechávejte otevřené. Zájemcům to pomůže pochopit, jaká je dispozice bytu a jak na sebe pokoje navazují.
6. Úprava fotek
Když jste s focením hotovi, přichází na řadu poslední krok a tím je postprodukce, neboli úprava fotek. Pokud máte fotky v raw formátu, bude se vám s nimi pracovat nejlépe. Můžete lehce upravit barvy a kontrast. Myslete ale na to, že všeho moc škodí. Fotky by pořád měly vypadat autenticky a ne zbytečně uměle. Vyhněte se retušování věcí.
Jak nafotit nemovitost – závěr
Když se budete držet těchto šesti tipů “jak nafotit nemovitost”, určitě fotky dopadnou podle vašich představ. Pokud vám chybí inspirace, prohlédněte si pár inzerátů na různých portálech. Rozhodně i sami hned poznáte, kdo si dal s fotkami práci a kdo je odbyl. To pro vás může být vodítkem, jak postupovat či nikoli. Pokud máte zájem o další rady a tipy, jak postupovat při prodeji nemovitosti bez realitky, spoustu užitečných podnětů najdete v našem článku Jak prodat nemovitost.