Věcné břemeno je právní omezení, které může mít významný vliv na hodnotu vaší nemovitosti a…
Úschova peněz při nákupu nemovitosti: jaký typ zvolit a proč
Warning: Undefined array key "titleWrapper" in /data/web/virtuals/276892/virtual/www/domains/honzareality.cz/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/toc/class-block-toc.php on line 103
Při nákupu i prodeji nemovitosti se setkáte s pojmem úschova peněz. Může to být úschova bankovní, advokátní nebo notářská. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, jaké jsou jejich výhody, nevýhody a jak si mezi nimi vybrat tu správnou právě pro vaši situaci? To jsme pro vás rozebrali v následujícím článku.
Obsah článku
Co je to úschova peněz
Úschova peněz, nebo také úschova kupní ceny, je zjednodušeně ochrana pro obě smluvní strany, kupujícího i prodávajícího. Po podpisu kupní smlouvy se prodávaná nemovitost přepisuje na katastru nemovitostí. Tento přepis může trvat až 30 dní. Během této doby se obě smluvní strany potřebují pojistit, že s nimi protistrana takzvaně “nevyběhne”. Kupující musí mít jistotu, že jeho peníze bude hlídat třetí, nezávislá strana, která je prodávajícímu pošle až ve chvíli, kdy bude zápis na katastru dokončen. Prodávající si zase potřebuje být jistý, že návrh ke změně vlastnického práva bude na katastru nemovitostí podán jen tehdy, kdy kupující složil celkovou částku za nemovitost do úschovy.
Pečlivě vypracovaná smluvní dokumentace spolu s úschovou peněz hrají při nákupu nemovitosti klíčovou roli, aby byla transakce bezpečná a úspěšná. Více o tom, co by měla obsahovat neprůstřelná kupní smlouva najdete v našem článku Kupní smlouva: jak by měla vypadat a na co si dát pozor.
Jaké jsou typy úschovy peněz?
Běžně se na našem realitním trhu používají 3 typy úschovy peněz. Jsou jimi:
- bankovní úschova
- notářská úschova
- advokátní úschova
Níže si projdeme výhody a nevýhody každého z těchto typů.
Bankovní úschova
Bankovní úschova představuje nejbezpečnější možnost, protože banky disponují dostatečnými finančními prostředky pro krytí uložených částek. Navíc je každý bankovní vklad státem pojištěn do výše 100 000 euro (v ojedinělých případech může být tato částka zvýšena až na 200 000 euro).
Naopak však můžete čelit vyšším nákladům za poskytované služby, rigidnímu jednání a delšímu čekání při vyplacení peněz. Banky pracují s předdefinovanými smlouvami a v případě potřeby úprav může být nutné počítat s časovým prodloužením a dodatečnými poplatky.
Výhody:
- Pojištění vkladů státem
- Dozor státních orgánů a vysoká ochrana proti zpronevěře
Nevýhody:
- Vyšší poplatky
- Nedostatečná flexibilita při potřebě upravování smluv
- Delší čekací lhůta při uvolňování peněz
- Banky většinou nerady poskytují tuto službu bez toho, aniž by měl žadatel sjednán u banky také bypoteční úvěr
Notářská úschova
Uložení kupní ceny do notářské úschovy je svou cenou a úrovní bezpečnosti srovnatelné s bankovní úschovou. Notáři jsou povinně pojištěni a registrováni u notářské komory.
Nicméně mnoho lidí má nesprávnou představu o notářích – považují je za státní zaměstnance a kvůli tomu očekávají, že jako státní zaměstnanci vám poskytnou vyšší záruku bezpečnosti. To však není pravda. Při řešení osobních záležitostí notář působí jako soukromý podnikatel stejně jako třeba advokát.
Výhody:
- Větší flexibilita při potřebě úprav ve smouvách
- Povinnost uschovat peníze na odděleném účtu
- Rychlé uvolnění peněz
- Pojištění profesní odpovědnosti
Nevýhody:
- Vyšší cena – stejná nebo vyšší ve srovnání s bankovní úschovou. Ceník služeb notáře je daný státem a není tedy možné vyjednat lepší cenu.
- Žádné krytí v případě zpronevěry finančních prostředků
Advokátní úschova
Výhodou advokátní úschovy je především vynikající cena, která je otevřena jednání, a také vyšší rychlost a flexibilita v postupu. S advokátem můžete snadno začlenit do smlouvy o úschově požadované úpravy. Advokát vám též může sestavit kupní smlouvu. V takovém případě dáváte dohromady veškerou dokumentaci s jednou osobou, což je praktičtější a efektivnější jak časově, tak i finančně.
Zákonně je vyžadováno, aby advokát měl pojištění profesní odpovědnosti s minimální hodnotou 5 000 000 Kč. Bohužel existují historické případy, kdy advokát zpronevěřil finanční úschovu. Proto je důležité získat co nejvíce informací o advokátovi a prostudovat reference klientů. Advokát by měl správně evidovat každou úschovu u České advokátní komory a pro každou úschovu by měl mít zřízen speciální účet.
Výhody:
- Nižší cena, je možné o ceně vyjednávat
- Flexibilita a jednoduché zapracování úprav do smluv
- Přehled o stavu úschovního účtu
- Rychlé uvolnění peněz
- Profesní pojištění
Nevýhody:
- Žádné krytí v případě zpronevěry financí
Závěr
Při výběru typu úschovy peněz zvažte všechny klady a zápory jednotlivých možností. Bankovní úschova je vhodná spíše u jednodušších případů, kdy nepotřebujete do smlouvy zahrnout žádné specifické podmínky. Ve složitějších případech je lepší volit advokátní, případně notářskou úschovu.