skip to Main Content

Aukce nemovitosti a jaké jsou její výhody

Aukce nemovitosti je ideálním nástrojem, který můžete využít ve chvíli, kdy o vaši nemovitosti projeví vážný zájem několik potenciálních kupců najednou. Aukce s sebou nese i několik výhod jak pro vás, jako prodávajícího, tak pro protistranu, tedy kupujícího.

Co je to aukce nemovitosti a jak probíhá? 

Co je to aukce?

Aukce nemovitosti je často zaměňována s dražbou a mnoho lidí si myslí, že je to to samé. Jde ovšem o dva rozdílné termíny. Aukci bychom mohli přeložit jako soutěž o nejlepší nabídku. Řídí se podle zákona § 1772 Občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. 

Průběh aukce nemovitosti

Když realitní makléř provádí osobní prohlídky nemovitosti, vyzve zájemce, aby podali závazné nabídky ke koupi. Informuje je také o tom, kdy aukce končí. Potom, co aukce skončí, vybere prodávající společně s realitním makléřem vítěznou nabídku. Makléř po celý proces působí pouze jako organizátor aukce a poradce. Prověřuje také schopnost kupujících zajistit financování, které slíbili. Finální volba, která nabídka bude výherní, je ale vždy čistě na prodávajícím. Realitní makléř hraje v celém procesu důležitou roli, a proto byste měli věnovat dostatečné času výběru toho správného. Více si o tom můžete přečíst v našem článku Jak vybrat realitního makléře.

Po vybrání výherce – kupce – je na makléři, aby obchod dokončil. Následuje tedy podpis rezervační smlouvy, poté podpis kupních smluv a zápis nového majitele na katastru nemovitostí. 

Výhody aukce nemovitosti

Výhody pro prodávající

Pravidla průběhu a vyhodnocení aukce jsou velmi flexibilní (ve srovnání s dražbou), díky čemuž umožňují prodávajícím přilákat větší množství zájemců a tím prodat mnohdy za vyšší cenu, než by prodali běžnou cestou. U aukcí není podmínkou, že nejlepší nabídka je ta s nejvyšší nabídnutou částkou. Prodávající může při výběru kupce zohledňovat spoustu dalších faktorů, jako například způsob financování, možnost odkupu nábytku nebo delší doby vystěhování. 

Příkladem by mohla být například tato situace: V aukci bytu jsou dvě nabídky. První je ve výši 4 milionů korun a zájemce by financoval z hypotéky, kterou ještě ani nezačal sjednávat. Druhá nabídka je 3,7 milionů, které má zájemce na účtě, je připraven je okamžitě zaplatit a v případě potřeby stávajícího majitele mu dát měsíc navíc na vystěhování. V takovém případě potom záleží, co prodávající potřebuje více. Jestli na prodej nespěchá, mohl by si vybrat nabídku s vyšší částkou. Pokud ale potřebuje nemovitost prodat co nejrychleji, bude pro něj atraktivnější nižší nabídka. 

Pokud v aukci nebude žádná nabídka, která by prodávajícího oslovila, nemusí si vybrat žádnou. 

Výhody pro kupujícího

Aukce nemovitosti je výhodná nejen pro prodávající, ale také kupující. Je tomu tak proto, že dává všem zájemcům stejné šance nemovitost získat. Pokud by prodávající nepřistoupil k aukci a prodal nemovitost prvnímu zájemci, mohl by někdo s výhodnější nabídkou o možnost nákupu přijít jen proto, že byl někdo jiný rychlejší. Při stanovení termínu ukončení aukce, do kterého mohou všichni zájemci podat své nabídky, mají všichni stejné šance.

Back To Top