skip to Main Content

Jaký je rozdíl mezi aukcí a dražbou

Aukce a dražba jsou často zaměňované termíny a pro spoustu lidí mají stejný význam. Jsou mezi nimi ale velké odlišnosti, které je dobré znát. Rozdíl mezi aukcí a dražbou jsme vysvětlili a shrnuli v našem článku.

1. Rozdíl mezi aukcí a dražbou

Aukce se dá přirovnat k soutěži. Může ji pořádat téměř každý dle vlastních pravidel. Vítěze vybírá pořadatel aukce dle vlastních kritérií a nemusí vyhrát nejvyšší nabídka. U prodeje nemovitosti je někdy lepší zvolit o 20.000,- Kč levnější nabídku, pokud má zájemce finance k okamžité úhradě. Prodej se tím výrazně urychlí.

Po aukci se postupuje jako při standardním prodeji nemovitosti. Rezervace, poslání finančních prostředků do advokátní úschovy, vyřízení hypotéky a převod na katastru nemovitostí. U aukce je i možnost, že prodávající nebude spokojený s výslednnou cenou a všechny nabídky odmítntne. 

Dražba je regulovaná zákonem. Dražba (dobrovolná i nedobrovolná) je vymezena zákonem č. 26/2000 Sb., o veřejných dražbách. Dražbu mohou provádět jen dražebníci zapsaní v obchodním rejstříku, kteří mají koncesi Ministerstva pro místní rozvoj. U dražby vyhrává nejvyšší cena a příklepem kladívka licitátora se stává novým majitelem vítěz dražby. Poté je nutné v co nejkratším termínu uhradit kupní cenu.

Jak prodat nemovitost v roce 2023
Kompletní návod

2. Co je to dražba

Dražby se rozdělují na dobrovolné a nedobrovolné.
Dobrovolná dražba je na podnět prodávajícího a jedná se o alternativní způsob prodeje. Pro prodávajícího však není tak výhodná jako aukce.

Nedobrovolná dražba, někdy také exekuční dražba nebo soudní dražba je prodej zabaveného majetku z důvodu nesplácení dluhu a následné exekuce. Exekutor standardně prodává nemovitosti ve veřejné dražbě.

Jak dražba probíhá?

Dražbu řídí licitátor a zájemci o nemovitosti, dražitelé přihazují a zvyšují cenu. Pokud již nikdo nepřihazuje, licitátor dražbu ukončí a výtězem je dražitel s nejvyšší cenou. Většina dražeb již probíhá elektronicky a nemusíte fyzicky nikam jezdit.

Výhody a nevýhody dražby

Největší výhodou při nákupu v dražbe je cena. Můžete sehnat nemovitosti za ½ i ⅓ její trží ceny. Výhodou také je, že po dokončení se stáváte majitelem a nemovitost je očištěna od veškerých dluhů.

Mezi nevýhody patří šance, že přihodíte více než jste chtěli, nemusíte mít možnost si nemovitst před koupí prohlédnou a někdy bývá problém s vystěhováním předchozího majitele. Za vydraženou nemovitost musíte také obratem uhradit kupní cenu, je proto velmi obtížné takové nemovitosti financovat hypotékou.

3. Co je to aukce

Aukce se dá přirovnat k soutěži o nemovitost v situaci, kdy o ní projeví zájem více kupujících. Pravidla určuje prodávájící. V případě prodeje s realitní kanceláří řídí aukci makléř. Narozdíl od dražby mohou zájemci posílat nabídky kdykoli do sjednaného termínu. Až po ukončení aukce se prodávající rozhodne, která nabídka je pro něj nejvýhodnější a s tímto zájemcem nemovitost rezervuje. 

Výhody a nevýhody aukce

Aukce je výhodná jak pro kupující, tak pro prodávající. U prodávajícího se jedná o možnost vyššího zisku a kupující má možnost koupit nemovitost, o kterou má skutečně velký zájem. Další výhodou je, že se řídí dle pravidel prodávajícího a v případě, že žádná nabídka není vyhovující, nemusí na ni přistoupit.

Závěr

Aukce je dobrým způsobem, jak prodat nemovitost relativně rychle a výhodně. Aukce nejlépe fungují na rostoucím realitním trhu, kdy je přebytek na straně poptávky. Na současném realitním trhu v roce 2023 je nejvýhodnějším způsobem prodeje stanovení správné tržní ceny, to si můžete přečíst zde.

Back To Top